Detail akce: Animovaná revolta I

Animovaná revolta I

středa 20.11.2024 od 18:00

Kino Ponrepo, Praha

Prodejce: GoOut.net, pro nákup vstupenek budete přesměrováni na oficiální stránky prodejce.

Animovaná revolta I

20.11.2024 od 18:00

Kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha Najít ubytování

Nabízené možnosti vstupného:
120 Kč

V posledních letech byl vyvrácen názor polského umělce Tadeusze Kantora, že surrealismus v Polsku neexistoval kvůli katolicismu. Na základě filmů, literárních a výtvarných děl je zřejmé, že surrealismus tu nebyl program, ale způsob života. Animované snímky představené v tomto pásmu vyjadřují vzpouru proti okovům socialistické reality.

Pásmo animovaných filmů s úvodem polského filmového kritika Karola Szafraniece.

Dům / Walerian Borowczyk, Jan Lenica / Polsko, 1958 / 11 min. / 35 mm – – Podle kritiků jde o jeden z nejpodivnějších a nejpřekvapivějších animovaných filmů v dějinách polské kinematografie. Natočený v duchu avantgardy dvacátých let minulého století, ukázal se jako předchůdce směru polské animované školy. Jeho volná, provokativní struktura vyprávění se stala zdrojem inspirace pro mnoho pozdějších tvůrců.

Škola / Walerian Borowczyk / Polsko 1958 / 7 min. / 35 mm – Jeden z prvních filmů Waleriana Borowczyka, známého svými surrealnými hranými filmy. Groteska vytvořená z fotografií a kreslené animace vypráví příběh člověka-robota, vždy připraveného splnit rozkaz.

Nosorožci / Jan Lenica / SRN 1963 / 10:45 min. / 35 mm – Snímek natočený podle divadelní hry Eugena Ionesca. Varování před nástrahami konformismu.

Labyrint / Jan Lenica / Polsko 1962 / 14 min. / 35 mm – Kvůli pesimistickému vyznění filmu nebylo jeho natáčení ve Francii povoleno a jeho výroba se přesunula do Varšavy. Film měl v Polsku problémy s cenzurou, a proto byl zpočátku distribuován v úzkém festivalovém kruhu. V anketě mezi kritiky na festivalu v Annecy v roce 1973 se filozofické dílo umístilo na pátém místě mezi nejlepšími světovými animovanými filmy.

Hobby / Daniel Szczechura / Polsko 1968 / 7 min. / 16 mm – Interpretačně nejednoznačná makabrózní groteska kombinující metody vystřihovánky a kresby. Film je považován za mistrovské dílo Daniela Szczechury a získal hlavní ceny na mezinárodních filmových festivalech v Oberhausenu, Buenos Aires a Filadelfii.

Jak funguje jezevčíček / Julian Józef Antonisz / Polsko 1971 / 8 min. / 35 mm – Jezevčíček je představený jako organický mechanismus, v jehož nitru se odehrávají fascinující a tajemné procesy. Reálné vědecké poznatky se mísí s humoristickou abstrakcí. Film je originální variací na téma osvětových a vzdělávacích programů. Jeho forma nese Antoniszův charakteristický rukopis. Jezevčíček je také svérázným světonázorovým manifestem: příroda a biologie jsou spojené nádoby, o něž musíme dbát, protože každý prvek tu má své místo.

Píseň o plakátech / Julian Józef Antonisz / Polsko 1979 / 7 min. / 35 mm – Mix experimentálního filmu vytvořeného přímo na filmovém pásu, lidové kramářské písně a satirického pohledu na realitu socialistického Polska, kde zmizely staré trafiky s vylepenými plakáty kulturních událostí. Protože nikdo neví, kde a kdy se konají filmové projekce, divadelní představení a další akce, kulturní život zaniká a odehrávají se další absurdní situace.

Program ve spolupráci s Polským kulturním institutem.

Naplánovat trasu

Zařazeno v kategoriích:

in_city